Adıyaman Haberin
HV
04 ŞUBAT Cumartesi 11:29

ESENLER’DE ÇAY İÇLERİ ISITTI

GÜNCEL
Giriş Tarihi : 16-12-2022 00:09   Güncelleme : 16-12-2022 00:09
ESENLER’DE ÇAY İÇLERİ ISITTI

Uluslararası Çay Günü (2)

Esenler Belediyesi, dünyanın dört bir yanında severek tüketilen, en koyu sohbetlerin vazgeçilmez içeceği olan çayı, Uluslararası Dünya Çay Günü’nde Esenlerlilere ikram etti. Etkinlik kapsamında Esenler Dörtyol Meydanı’nda kurulan çadırda, Esenler sakinlerine 41 çeşit çay ikram edildi. Akustik konser ve keyifli sohbet eşliğinde yudumlanan çaylar, dev semaverde demlendi. En lezzetli çay demleme tekniklerini ise işin uzmanları anlattı.

Etkinlikte lezzetli çay demleme tekniklerini anlatan Mecit Dereci, “Çay demlemenin aslında farklı yollarını deniyorlar. Kaynamış suyu demliğe koyduktan sonra çayı üzerine koyuyorsunuz. Kapağını kapatıp 20-22 dakika beklettikten sonra servise hazır hale geliyor. Kimisi de çayın üzerinde kaynamış suyu döküyor. Bu biraz daha farklı oluyor ve bu yöntem çayı acı yapıyor. Çünkü çay bu yöntemle haşlanmış oluyor. Hal böyle olunca istediğiniz damak tadını elde edemiyorsunuz. Ama doğrusu su kaynadıktan sonra üzerine çayı dökmektir. Yanlış demleme lezzeti yok ediyor” ifadelerini kullandı. Etkinliği çok beğendiğini dile getiren Dereci, “Etkinlik gerçekten çok keyifli ve çok güzel. Geçen yıl da gelmiştim. Emeği geçen herkese çok teşekkür ediyorum” diye konuştu.

Etkinliğe katılan Necmi Atasoy, “Esenler’de ikamet ediyorum. Etkinliği çok güzel buldum. Çayla aram çok iyidir. Müzik dinletisi de çok iyi olmuş. Teşekkür ediyoruz” dedi. Etkinlikten memnun kaldığını ifade eden Gamze Yavuz ise “Bugün Uluslararası Dünya Çay Günü. Böyle şeylerin devamlı olmasını istiyoruz. Ayrıca türküler eşliğinde olması çok daha güzel olmuş. Günde iki demlik çay içerim. Bugün burada motive olduk,  stres attık. Değişiklik oldu bizim için” dedi.

Sevim Keleş ise şunları ifade etti:

“Etkinliği çok güzel buldum. Ben de Esenler’de oturuyorum. Esenler Belediyesi’nin etkinliklerini yakından takip ediyorum. Çayı çok seviyorum. Böyle etkinliklerin sık sık yapılmasını istiyoruz.”

#ozelhaber

Medektif

AdminAdmin

YORUMLAR
Türkiye Haberi