Ekonomi
Giriş Tarihi : 07-04-2022 04:46   Güncelleme : 07-04-2022 04:46

Enstitü Uzmanlarından “Antepfıstığı Yetiştiriciliği” Eğitimi

Enstitü Uzmanlarından “Antepfıstığı Yetiştiriciliği” Eğitimi

Enstitü Uzmanlarından “Antepfıstığı Yetiştiriciliği” Eğitimi

Adıyaman Tarım ve Orman İl Müdürlüğü tarafından; Antepfıstığı yetiştiriciliği, sulama, gübreleme, budama, hastalık ve zararlıları konuları hakkında eğitim düzenlendi.

İl Müdürlüğümüz toplantı salonunda 9 Mart 2022 Çarşamba günü, Ziraat Mühendisi Ahmet UÇAR’ın moderatörlüğünde düzenlenen eğitim toplantısına İl Müdürümüz Nurettin KIYAS, İl Müdür Yardımcımız Nihat YILMAZ, Bitkisel Üretim ve Bitki Sağlığı Şube Müdürümüz Mustafa KAYGUSUZ, İlçe Müdürleri ve personelleri ile çok sayıda antepfıstığı yetiştiricisi çiftçi iştirak etti.

Antepfıstığı Araştırma Enstitüsü Müdürlüğü konu uzmanları Dr. Yasemin Bengü ŞAHAN ile Mehmet UZUN antepfıstığı yetiştiriciliği, sulama, gübreleme, budama, hastalık ve zararlıları konularında bilgi verdikten sonra üreticilerden gelen soruları cevaplandırdı.

Toplantıda söz alan İl Müdürü Nurettin KIYAS; “Antepfıstığı üreticilerinin sorunlarını yakından takip ettiklerini ve bu konular hakkında bire bir ilgilenmek için antepfıstığı grubunu oluşturduklarını, antepfıstığı ile ilgili projeler ürettiklerini bundan sonra da projeler üretmeye devam edeceklerini” belirtti.

Toplantı sonunda çiftçilerimize; Adıyaman İl Özel İdaresinin finansman desteğiyle İl Müdürlüğümüz koordinasyonunda yürütülen Adıyaman İlinde Antepfıstığı Kalite ve Verim Artışı ile Hastalık ve Zararlılarla Mücadele Projesi kapsamında; Anteptepfıstığı Dal Güvesi (Kermania pistacella) zararlısı ile biyoteknik mücadelede kullanılmak üzere Funnel tipi tuzaklar ile feramonları dağıtıldı.