Gündem
Giriş Tarihi : 01-01-2022 01:38   Güncelleme : 01-01-2022 01:38

BELEDİYE BAŞKANIMIZ, BASIN TOPLANTISINDA AB PROJESİ HAKKINDA BİLGİ VERDİ

BELEDİYE BAŞKANIMIZ, BASIN TOPLANTISINDA AB PROJESİ HAKKINDA BİLGİ VERDİ

BELEDİYE BAŞKANIMIZ, BASIN TOPLANTISINDA AB PROJESİ HAKKINDA BİLGİ VERDİ

   Belediye Başkanımız Dr. Süleyman Kılınç, Belediyemiz tarafından ‘Değişime El Ver’ sloganıyla Türkiye’de çocuk ticareti ve emek sömürüsü amaçlı insan ticareti konusunda hazırlanarak farkındalık oluşturacak Avrupa Birliği ile Avrupa Konseyi destekli projenin tanıtım toplantısına katılarak, basın mensuplarına bilgi verdi.

   Belediyemiz, son yıllarda en büyük problemlerinden birisi haline gelerek cadde, sokak ve mezarlıklarda, dilendirilen yada çalıştırılan kadınlar ve çocuklar için önemli bir projenin startını verdi.

   Avrupa Birliği ve Avrupa Konseyi tarafından finanse edilen ve halka yönelik farkındalık çalışmaları içeren projenin basın tanıtım toplantısına katılan Belediye Başkanımız Dr. Süleyman Kılınç, ‘Değişime El Ver’ sloganıyla hayata geçirilen proje için birçok kurumdan da destek alındığını ifade etti. Başkanımız, programın açılış konuşmasında şunları dile getirdi: “Türkiye’de çocuk ticareti veya emek sömürüsü amacıyla insan ticareti konusunda farkındalık yaratma kapsamında Avrupa Birliği ve Avrupa Konseyi tarafından finanse edilecek olan ve belediyemiz tarafından yürütülen ‘Değişime El Ver’ projesi toplantısı amacıyla bugün burada toplanmış bulunuyoruz.

Adıyaman’da yaşayan halkın İnsan Ticareti ve Emek Sömürüsü konusunda bilinçlendirilmesini amaçlayan proje kapsamında bilinçlendirme kampanyalarını yürütülecek ve yerel halk ile göçmenlerin de içinde olduğu gönüllü gençlerden oluşan bir ekip ile bu kampanya amaçlanan kitlelere ulaştırılacak. Bunun için bir de proje yürütme ofisi kuruldu. Projenin detayları, oluşturulan sosyal medya hesaplarından paylaşılacak. Ayrıca, şehir halkı; sosyal medya ve yazılı mecralar aracılığıyla, broşürlerle, reklam panolarıyla, billboardlarla, afişlerle bilinçlendirilecek. Ayrıca camiler, okullar, iş yerleri ve çeşitli kamu kurumlarında bilinçlendirme çalışmaları kapsamında seminerler düzenlenecek. Yine proje kapsamında farkındalık oluşturmak için okullarda resim, grafik ve kısa film yarışmaları yapılacak. Proje 2022 yılının Mart ayına kadar sürecek.”

“157 YİMER 7 DİLDE HİZMET VERİYOR”

   Projenin uygulaması hakkında da bilgi veren Başkanımız, “Projenin uygulama noktası ise öncelikle kişinin mağdur olduğunu beyan etmesi ile gerçekleşebilecek. Bundan dolayı şüpheli olan ve bu bağlamda belediyemize başvuran kişiler için 153 Zabıta Müdürlüğümüzü arayan kişiler için gerekli incelemelerimizi yapıyoruz.

Özellikle YİMER 157’nin Türkçenin yanı sıra İngilizce, Arapça, Farsça, Rusça, Almanca ve Pestuca dillerinde 7 gün 24 saat kesintisiz hizmet sunması mağdur tespit işlemlerine önemli katkı sunmaktadır. Eğer insan ticareti ile ilgili bir duruma tanık olursanız vatandaşlarımızdan isteğimiz YİMER 157’ye başvurmalarıdır ” diye konuştu.

   Belediyemize ait sosyal tesiste gerçekleştirilen proje tanıtım toplantısına Belediye Başkanımız Dr. Süleyman Kılınç‘ın yanı sıra; Belediye Başkan Yardımcımız Ramazan Oruç, Proje Koordinatörlüğünü yürüten İnsan Kaynakları ve Eğitim Müdürümüz Aysun Hallaç, Basın-Yayın ve Halkla İlişkiler Müdürümüz İskender Korkut, Bilgi İşlem Müdürümüz Aşkın Karaaslan ve Zabıta Müdürümüz Orhan Şahin ile proje ekibi, projede görev alan Genç Gönüllüler ve basın mensupları katıldı.

.