Ekonomi
Giriş Tarihi : 11-06-2021 03:51   Güncelleme : 11-06-2021 03:51

Avlanma Yasaklarında Müdürlüğümüzün Denetim ve Kontrol Faaliyetleri

​İlimiz genelinde su ürünleri avlanma yasağı 1 Nisan-1 Temmuz 2021 tarihleri arasında uygulanmış olup, su ürünleri denetim ve kontrol faaliyetleri, mevzuatta yetkilendirilen İl Tarım ve Orman Müdürlüğümüz, İl Merkez Jandarma Komutanlığı, Emniyet Müdürlüğü, il/ilçe belediyeleri ve köy muhtarlıkları tarafından ayrı ayrı, bazen de koordinasyon sağlanarak 7/24 zaman esasına göre yapılmaktadır

Avlanma Yasaklarında Müdürlüğümüzün Denetim ve Kontrol Faaliyetleri

​İlimiz genelinde su ürünleri avlanma yasağı 1 Nisan-1 Temmuz 2021 tarihleri arasında uygulanmış olup, su ürünleri denetim ve kontrol faaliyetleri, mevzuatta yetkilendirilen İl Tarım ve Orman Müdürlüğümüz, İl Merkez Jandarma Komutanlığı, Emniyet Müdürlüğü, il/ilçe belediyeleri ve köy muhtarlıkları tarafından ayrı ayrı, bazen de koordinasyon sağlanarak 7/24 zaman esasına göre yapılmaktadır.

İlimiz genelinde bir adet su ürünleri kontrol teknesi ve iki ekiple, av yasağının başladığı tarihten itibaren olarak 12 avlak sahasında;  Bugüne kadar 9.000 (dokuzbin) metre sahipsiz misina ağa, 300 adet oltaya, 320 kg balığa el konulmuş, işlem yapılmak üzere 40 idari para cezası tutanak altına alınmıştır.

Atatürk Baraj Gölüne kıyısı bulunan köylerin muhtarlarına yasağın başlamasından önce bilgilendirme yapılmış, teknelerin sudan çıkarılarak köy merkezinde kullanılmayacak şekilde bir yerde toplu olarak bulundurulması için uyarıda bulunulmuştur. Daha sonra yapılan kontrol ve denetimlerde teknelerin karaya çekildiği görülmüştür.

Avlanma yasağı öncesinde perakende satış yerleri ve depolarda stok tespiti ile gerekli kontroller yapılarak tutanak altına alınmıştır. Şehir merkezinde bulunan perakende satış yerleri ve depolar, Hayvan Sağlığı Şube Müdürlüğü tarafından mutat olarak denetlenmekte olup, kaçak balık nakilleri ile ilgili şehir giriş ve çıkış noktalarıyla, karaya çıkış noktalarında denetim ve kontroller, av yasağı süresince, İl Emniyet Müdürlüğü,  İl Merkez Jandarma Komutanlığı ve kurumumuzca sıkı bir şekilde yapılmaktadır.

İlimiz genelinde su ürünleri av yasaklarına uymayanlar hakkında yukarıda yetkili kılınmış kurumlara duyarlı vatandaşlar tarafından ihbarda bulunulması halinde bu ihbarlar değerlendirilip gereği yapılmaktadır.

1380 Sayılı Su Ürünleri Kanunu, Su Ürünleri Yönetmeliği, Tebliğ ve mevzuat çerçevesinde gerekli önlemler alınmış olup, denetimler yapılmış ve yapılmaya devam etmektedir.