Eğitim
Giriş Tarihi : 09-08-2021 19:38   Güncelleme : 09-08-2021 19:38

Adıyaman Üniversitesi: Rektör Turgut’un Muharrem Ayı Mesajı

İslâm dünyası olarak bu günlerde Muharrem ayını idrak etmekteyiz

Adıyaman Üniversitesi: Rektör Turgut’un Muharrem Ayı Mesajı

İslâm dünyası olarak bu günlerde Muharrem ayını idrak etmekteyiz. Muharrem ayında İslam tarihimiz açısından önemli olaylar yaşanmıştır. Tüm Müslümanlar için hem bir sevinç hem de hüzün ayıdır Muharrem ayı… Bu ay, içerisinde paylaşmanın, şükretmenin, bereketin adı olan aşure gününü barındırmaktadır. Bu ay, Peygamberimizin zulme boyun eğmeyen, adaletin ve doğruluğun yanından ayrılmayan sevgili torunu Hz. Hüseyin’in ve beraberindeki masum insanların Kerbela’da şehit edilmesi hüznünü de içerisinde barındırmaktadır.

Hz. Peygamberin sevgili torunu Hz. Hüseyin, nefret yerine sevginin, karanlık yerine aydınlığın hükümran olduğu büyük ahlakıyla, insanları birleştirmeye ve onlara doğru yolu göstermeye çalışmış bir insanlık abidesidir. Onun hayatı da şehadeti de hepimiz için sonsuza dek örnek teşkil edecektir.

Birliğimizin, beraberliğimizin ve kardeşlik duygularımızın daha da arttığı bu günlerde gözlerimizin daima barışa, doğruluğa ve kardeşliğe bakması ve yüreğimizin sevgi saygı ve hoşgörüyle atması gerekmektedir.

Bu duygularla Muharrem ayının birlik ve kardeşlik duygularının daha da gelişmesine ve dünya üzerinde barış ve mutluluk tohumlarının yeşermesine vesile olmasını diliyor; bereket ve feyzin, ihsan ve keremin coştuğu ve bollaştığı böylesine güzel bir aya girmenin mutluluğu ile tüm hemşehrilerimizin ve İslam Alemi’nin Hicri Yılbaşı’nı tebrik ediyor, hayırlara vesile olmasını Cenab-ı Allah’tan niyaz ediyorum.

 

Prof. Dr. Mehmet TURGUT

Rektör