Eğitim
Giriş Tarihi : 02-12-2021 20:51   Güncelleme : 02-12-2021 20:51

Adıyaman Üniversitesi: Rektör Turgut’un 3 Aralık Dünya Engelliler Günü Mesajı

Rektör Turgut’un 3 Aralık Dünya Engelliler Günü Mesajı

Adıyaman Üniversitesi: Rektör Turgut’un 3 Aralık Dünya Engelliler Günü Mesajı

3 Aralık Dünya Engelliler Günü bütün dünyada engelli bireylerin sorunlarına dikkat çekmek ve haklarını geliştirip bir farkındalık oluşturmak amacıyla kutlanmaktadır.

Engelli kardeşlerimizin iş ve sosyal hayatlarındaki yaşam standartlarını engelsiz hale getirmek hepimizin görevidir. Engellilik konusu sadece engelli bireylerin ve ailelerinin sorunu olmamakla birlikte bütün toplumu ilgilendirmektedir. Her bireyin ileride bir engelli adayı olabileceğinin de bilinciyle engelli bireylerin toplumda sorumluluk almalarına yardımcı olarak kendi yardımlaşma duygularımızın da güçlenmesini sağlamalıyız. Asıl engelin kalplerde olan sevgisizlik, merhametsizlik ve zihinlerde olan empati yoksunluğu olduğu aşikardır. Öncelikle bakış açımızı değiştirerek empati yeteneğimizi arttırarak engelli bireylerin yaşamlarında etkin bir birey olarak yer alabilmesi, eğitimden sanata ve spora kadar her türlü sosyal faaliyetlerden etkin bir şekilde faydalanması için gerekli çalışmaları yapmalıyız. Bu kapsamda herkesin üzerine sorumluluklar düşmektedir. Adıyaman Üniversitesi olarak bizler de Üniversitemizde öğrenimine devam eden engelli öğrencilerimizin ve çalışan personellerimizin daha rahat hareket etmelerini sağlamak üzere bütün kampüste önemli çalışmalar yürüttük ve yürütmeye devam ediyoruz. Fakültelerimizdeki alanları fiziki anlamda engelli kardeşlerimizin yaşam standartlarına uygun hale getirirken, Üniversitemizde Engelli Öğrenci Birim Koordinatörlüğünü açmış bulunmaktayız. Engelli kardeşlerimizin toplumsal hayata uyumlarını kolaylaştırmak ve elbette ki her birinin bir değer olduğunu kendilerine hissettirmemiz gerektiğini düşünüyorum. Bunun için de gerek fiziki düzenlemeler ve gerekse sosyal ve kültürel etkinliklerle bu kardeşlerimize ne kadar yakın olduğumuzu hissettirmeye çalışıyoruz.

Bu duygu ve düşüncelerle, 3 Aralık Dünya Engelliler Günü’nün amacına uygun bir katkı sağlamasını diliyor, belirli bir engelle yaşamak zorunda kalan bütün kardeşlerimize engelsiz, huzurlu ve mutlu bir hayat diliyorum.

 

Prof. Dr. Mehmet Turgut

Rektör

AdminAdmin