Eğitim
Giriş Tarihi : 29-08-2021 10:01   Güncelleme : 29-08-2021 10:01

Adıyaman Üniversitesi: Rektör Turgut, Büyük Zafer’in 99. Yıl Dönümünü Kutladı

Tarihimizin en önemli dönüm noktalarından birisi olan 30 Ağustos Zaferi, bütün dünyaya örnek olacak şekilde Milletimizin birlik ve beraberlik içinde verdiği onurlu ve insanüstü mücadelesinin sonucunda kazanılmış büyük bir zaferdir

Adıyaman Üniversitesi: Rektör Turgut, Büyük Zafer’in 99. Yıl Dönümünü Kutladı

Tarihimizin en önemli dönüm noktalarından birisi olan 30 Ağustos Zaferi, bütün dünyaya örnek olacak şekilde Milletimizin birlik ve beraberlik içinde verdiği onurlu ve insanüstü mücadelesinin sonucunda kazanılmış büyük bir zaferdir.

Türk milletinin başlattığı istiklal mücadelesi yokluk, yoksulluk ve imkansızlıklara rağmen, “Zaferler ayı” Ağustos’un sonunda elde ettiği Büyük Taarruz ile nihayete ermiştir. Böylece 26 Ağustos 1071’de Sultan Alparslan liderliğindeki Malazgirt Meydan Muharebesi ile açılan Anadolu’nun kapısı, 30 Ağustos 1922’de Gazi Mustafa Kemal liderliğindeki Başkomutanlık Meydan Muharebesi ile bir daha açılmamak üzere ilelebet kapanmıştır.

30 Ağustos Zaferi; ülkemizi parçalamak ve milletimizi esaret altına almak isteyen devletlere karşı, içinde bulunduğu tüm imkansızlıklara rağmen Aziz Türk Milletimizin sarsılmaz azmi, inancı, vatanseverliği ve akıl üstü kahramanlığı ile kazanılmıştır.

İnanç ve coşkuyla Türk Silahlı Kuvvetlerimizin kahraman mensupları ve Aziz Türk Milletinin 30 Ağustos Zafer Bayramı’nı kutluyor, başta Gazi Mustafa Kemal Atatürk olmak üzere, bu mukaddes zaferi bize armağan eden istiklal mücadelemizin bütün kahramanlarını saygıyla anıyor, bütün şehitlerimize Cenab-ı Allah’tan rahmet diliyorum.

 

Prof. Dr. Mehmet TURGUT

Rektör