Eğitim
Giriş Tarihi : 26-08-2021 16:44   Güncelleme : 26-08-2021 16:44

Adıyaman Üniversitesi: ADYÜ, Obezite’ye Karşı Ücretsiz Sağlıklı Beslenme Danışmanlığı Hizmeti Verecek

Adıyaman Üniversitesi (ADYÜ), Obezitenin önlenmesi ve tedavisi için hali hazırda sunmuş olduğu sportif hizmetlerin (Kapalı spor salonu, Fitness salonu, Kapalı yüzme havuzu, Halı sahalar, kampüs içi bisiklet turları vb

Adıyaman Üniversitesi: ADYÜ, Obezite’ye Karşı Ücretsiz Sağlıklı Beslenme Danışmanlığı Hizmeti Verecek

Adıyaman Üniversitesi (ADYÜ), Obezitenin önlenmesi ve tedavisi için hali hazırda sunmuş olduğu sportif hizmetlerin (Kapalı spor salonu, Fitness salonu, Kapalı yüzme havuzu, Halı sahalar, kampüs içi bisiklet turları vb.) yanına bir yenisini daha ekledi.

Son yıllarda birçok insanın ortak sorunlarından biri haline gelen Obezite ile mücadele kapsamında; ADYÜ Sağlık, Kültür ve Spor Daire Başkanlığında görevli Diyetisyen Uğur Ertunç tarafından Üniversitemiz öğrencilerine ve çalışanlarına ücretsiz sağlıklı beslenme danışmanlığı hizmeti verilecek.

Çalışma kapsamında; öğrenci ve çalışanların sağlıklı, yeterli ve dengeli beslenmelerinin yanı sıra günlük almaları gereken mikro ve makro besin öğeleri gereksinimlerinin karşılanması, Obezite ve Obezite’nin yol açtığı hastalıkların tedavisi ve sağlıklı beslenmenin önemi hususunda bilinçlendirme yapılacağı bildirildi.

Konuyla ilgili konuşan Diyetisyen Ertunç, günümüzde önlenebilir ölümlerin sigaradan sonraki önemli nedenin Obezite olduğuna dikkat çekerek, “Günümüzde önlenebilir ölümlerin sigaradan sonra gelen ikinci önemli nedeni Obezite; kalp-damar hastalıkları, hipertansiyon, diyabet, bazı kanser türleri, solunum sistemi hastalıkları, kas-iskelet sistemi hastalıkları gibi pek çok sağlık probleminin oluşmasına zemin hazırlamakta, hayat kalitesi ve süresini olumsuz yönde etkilemektedir. Dünya Sağlık Örgütü (WHO) Obeziteyi en riskli 10 hastalıktan biri olarak kabul ederken, yine aynı örgüt tarafından yürütülen son araştırmalarda Obezitenin kanserle yakın ilgisi olduğu belirlenmiştir. Obezite tedavisi ise bireyin kararlılığı ve etkin olarak katılımını gerektiren, tedavisi zorunlu, uzun ve süreklilik arz eden bir süreçtir.” dedi.

Ertunç, bireylerin vücut ağırlıkları, beden kitle endeksi, bazal metabolizma hızı, yağ ve kas kütlesi gibi birçok empedans değerlerin ölçüldükten sonra kişiye özel beslenme programları düzenleneceğinin altını çizdi.