Spor
Giriş Tarihi : 26-04-2022 02:10   Güncelleme : 26-04-2022 02:10

ADIYAMAN KÜREK SPORLARI MERKEZİ OLMAYA HAZIRLANIYOR

ADIYAMAN KÜREK SPORLARI MERKEZİ OLMAYA HAZIRLANIYOR

ADIYAMAN KÜREK SPORLARI MERKEZİ OLMAYA HAZIRLANIYOR

Atatürk baraj gölünün çevrelediği ve üç tarafı sularla çevrili Adıyaman’ın Besni ve Kahta ilçesi ile Merkez Gazihandede Su Sporları Merkezi Kürek Federasyonu tarafından gerçekleştirilecek olan büyük organizasyonlara ev sahipliği yapacak.
Türkiye Kürek Federasyonu Başkanı Erhan Ertürk ve beraberinde Kürek Federasyonu Organizasyonlardan Sorumlu Yönetim Kurulu Üyesi Yalçın Özcan, Teknik Kurul Başkanı Ozan Bayülken, Yönetim Kurulu Üyesi Umur Demirez, Belediye Başkanı Süleyman Kılınç, Cumhuriyet Başsavcısı Bozan Çevik, Gençlik ve Spor İl Müdürü Fikret Keleş, ile birlikte Adıyaman Valisi Mahmut Çuhadar başkanlığında Valilik toplantı salonunda İpekyolu Kalkınma Ajansı Genel Sekreteri Burhan Akyılmaz’dan bir birifing aldı.
Üç tarafı sularla çevrili Adıyaman’ın su sporları merkezi olmaya aday bir kent olduğuna dikkat çeken Vali Mahmut Çuhadar;”Kürek sporu, Atatürk Barajı göl sularında yılın 12 ayı yapılabilecek özelliğe sahip. Başta Dünyanın 8. Harikası Nemrut Dağı olmak üzere 150’den fazla ören yerine sahip olan ilimizin turizm potansiyelini spor turizmi ile canlandırmak ve Türkiye’nin cazibe merkezi haline gelmesine çalışıyoruz.

Özellikle Kürek Sporunun yaygınlaşması için gösterilen çaba ve gayret bizlerin her zaman ilgisini çekmeyi başarmıştır. Bu nedenle Kürek Federasyonu olarak Adıyaman’daki bütün projelere gönül rahatlığıyla destek veriyoruz. Türkiye’de Kürek Sporu giderek yaygınlaşırken sporcularımızın başarı ve performansları da bizleri mutlu ediyor. Özellikle batıda yaygın bir spor dalı olan Kürek, şimdi GAP Bölgesinde parlayan bir yıldız gibi içimizi ısıtıyor. Burada Güneydoğu Anadolu Bölgesinde Kürek Sporu olur mu demeyin, tam tersine burada İstanbul’daki yarışlarda Fenerbahçe, Galatasaray, Beşiktaş gibi köklü spor kulüplerimizin takımlarıyla yarışan sporcuların yetiştiğini görmek bizleri gerçekten heyecanlandırıyor. Ben bu sporcuların gelecekte olimpiyatlarda bayrağımızı dalgalandırıp aldıkları madalyalarla hepimizin gurur kaynağı olacağına inanıyorum. Karadeniz’de, Akdeniz’de, Ege ve Marmara’da Kürek Sporu olurda GAP Bölgesinde olmaz mı? İşte harika bir tesisimiz var. Şimdi Gazihandede Su Sporları Merkezinde Türkiye’nin en güzel parkurunda ulusal ve uluslararası yarışların yapılması için çalışmalarımızı başlatıyoruz.
Dün Besni İlçesi Kızılin bölgesindeki tarihi ve turistik ören yerlerini gezdik ve muhteşem bir parkurda incelemelerde bulunduk.Adıyaman Gençlik ve Spor İl Müdürlüğümüzün Su Sporlarına ve Kürek branşına olan ilgisi bizleri buraya çekmeyi başardı. Şimdi Adıyaman Valiliği, Besni Kaymakamlığı, İpekyolu Kalkınma Ajansı, Karacadağ Kalkınma Ajansı ve Adıyaman Gençlik ve Spor İl Müdürlüğünün işbirliği ile 2022 yılında yapılacak olan Fırat Kürek Maratonu’nun gelenekselleşmesini hedefliyoruz. Bu organizasyon ile bence bölgenin cazibe merkezi olan Adıyaman spor turizmi anlamında bir adım öne geçerek bu muhteşem tarihi atmosferin de tanıtımına büyük bir katkı sunacaktır.
ADIYAMAN, TÜRKİYE’NİN EN GÜZEL PARKURU VE TESİSLERİNDEN BİRİNE SAHİP
Üç tarafı sularla çevrili olan Adıyaman’ın, Türkiye’nin en güzel parkuru ve tesislerinden birine sahip olduğuna dikkat çeken Ertürk, şöyle devam etti:
“Gazihandede Su Sporları Merkezi bence Türkiye’nin en iyi tesislerinden birisi. Üstelik yılın 12 ayı durgun su imkânı ile kürek sporunun yapılabileceği önemli merkezlerden birisi olmaya aday. Biz bu potansiyelin Türkiye genelinde bütün kürek takımları tarafından değerlendirilmesi için Kürek Sporları Kamp Merkezi kapsamında büyük takımların buraya gelmesi gerektiğini düşüyoruz.Harikası Nemrut Dağında Gün batımını devasa kral ve tanrı heykellerinin arasında izleyebilir. Ertesi gün yine kürek çekip Adıyaman’a bir saatlik mesafedeki tarihin sıfır noktası Göbeklitepeyi gezebilir. Yine ertesi gün kürek çekip Adıyaman’a bir buçuk salik mesafede olan Gaizantep’te muhteşem bir gastronomi turu ile tarihi mekânları gezebilir. Kısacası hem kürek çekip hem de tarihi mekânları gezerek Anadolu’nun en güzel yemeklerini Adıyaman’da yeme fırsatı bulabilirsiniz. Bence mutlaka bu potansiyel değerlendirilmeli. Bizde bunun için buradayız, Adıyaman’ı Gaizhandede Su Sporları Merkezini, Besni Kızılin Kürek Maratonu Parkurunu ve Kahta İlçesindeki Atatürk Baraj Gölünde incelemeler yaptık. İyiki gelmişiz, harika projeler düşünüyoruz.”
Türkiye Kürek Federasyonu Başkanı Erhan Ertürk, günün anısına Adıyaman Valisi Mahmut Çuhadar’ı ziyaretinde Kürek Maketi takdim etti..