Gündem
Giriş Tarihi : 13-07-2021 07:52   Güncelleme : 13-07-2021 07:52

ADIYAMAN BELEDİYESİ: “ŞEHRİMİZİ SAĞLAM ZEMİN ÜZERİNE KURMAK İSTİYORUZ”

   Adıyaman’da zeminin genetik özelliklerini belirlemek için konusunda uzman bilim adamlarıyla çalışmalarını yürüten Belediyemiz, bu proje ile hem deprem hem de olası susuzluğa karşı erken tedbir almayı amaçlıyor

ADIYAMAN BELEDİYESİ: “ŞEHRİMİZİ SAĞLAM ZEMİN ÜZERİNE KURMAK İSTİYORUZ”

   Adıyaman’da zeminin genetik özelliklerini belirlemek için konusunda uzman bilim adamlarıyla çalışmalarını yürüten Belediyemiz, bu proje ile hem deprem hem de olası susuzluğa karşı erken tedbir almayı amaçlıyor.

   Bir yandan şehrin kronikleşmiş sorunlarını çözmeye çalışan Belediyemiz, diğer yandan da şehrin geleceğini sağlam temeller üzerine kurmak için gece-gündüz demeden çalışıyor. Bu çerçevede bölgedeki üniversitelerin de katkılarıyla ‘Zeminin Genetik Özellikleri’ projesini başlatan Belediyemiz, proje çerçevesinde il merkezinin zemin davranışlarının ortaya konulmasını, sıvılaşma haritasının oluşturulmasını ve yeraltı su seviyesinin belirlenerek Coğrafi Bilgi Sistemi’ne aktarılmasını sağlayacak.

   Devam eden proje çalışmaları için Adıyaman’a gelen konunun uzmanlarından Gaziantep Üniversitesi İnşaat Mühendisliği Bölümü Öğretim Üyesi Prof. Dr. Ali Fırat Çabalar, Kilis 7 Aralık Üniversitesi İnşaat Mühendisliği Bölümü Öğretim Üyesi Dr. Eyyüp Karakan, Hasan Kalyoncu Üniversitesi İnşaat Mühendisliği Bölümü Öğretim Üyesi Dr. Nurullah Akbulut, Adıyaman Üniversitesi Öğretim Üyesi Dr. Senem Tekin ile Belediyemiz adına projeden sorumlu olan İnşaat ve Jeoloji Yüksek Mühendisi Abdurrahman Bölücü, Belediye Başkanımız Dr. Süleyman Kılınç’ı ziyaret ederek, projede gelinen aşama hakkında bilgiler verdi.

   Ziyaretten duyduğu memnuniyeti dile getiren Başkanımız, misafirlerine ‘hoş geldiniz’ diyerek başladığı konuşmasında şunları ifade etti: “Adıyaman Belediyesi olarak şehrimizle ilgili her konuda var gücümüzle çalışıp, Adıyaman’ımızı daha yaşanabilir bir kent haline getireceğiz inşallah. Bu düşünceyle kısa süre önce çalışmalarına başladığımız ve Adıyaman için hayati sorunların çözümüne katkı sunacağına inandığımız ‘Zeminin Genetik Özellikleri’ konulu projemizin çalışmaları uzman heyetimiz tarafından devam ediyor. Bu kapsamda, şehrimizin zemin genetiği özelliklerini belirleyerek Coğrafi Bilgi Sistemine aktarılması projesi için çalışmaları yoğunlaştırıyoruz. Projede alanlarında uzman bir ekip görev alacak. Bu ekip içerisinde yer alarak tecrübelerinden yararlanacağımız Gaziantep Üniversitesi’nden Prof. Dr. Ali Fırat Çabalar, Kilis 7 Aralık Üniversitesi’nden Dr. Öğr. Üyesi Eyyüp Karakan, Hasan Kalyoncu Üniversitesi’nden Dr. Öğr. Üyesi Nurullah Akbulut, Adıyaman Üniversitesi’nden Dr. Öğr. Üyesi Senem Tekin ve Belediyemiz Adına Projeden Sorumlu İnşaat ve Jeoloji Yüksek Mühendisi Abdurrahman Bölücü yaptıkları ziyarette proje hakkında önemli bilgiler verdi. Kendilerine emeklerinden ötürü teşekkür ediyorum.”

   Projede görevli öğretim üyeleri ise yaptıkları açıklamada, misafirperverliğinden dolayı Başkanımıza teşekkür ederek, projedeki asıl amaçlarının özellikle zeminin geoteknik özelliklerinden hareket ederek zemin davranışlarının ortaya konması, sıvılaşma haritasının oluşturulması ve yeraltı su seviyesinin belirlenerek coğrafi bilgi sistemine aktarılması olduğunu söyledi.

   Resmi yazışmaların başladığı ve süreç içerisinde ekstra sondajların yapılacağı proje hakkında gerçekleşen ziyarette Belediye Başkan Yardımcımız Mithat Töken ile belediyenin ilgili birim müdürleri de hazır bulundu.