Gündem
Giriş Tarihi : 04-08-2021 03:14   Güncelleme : 04-08-2021 03:14

ADIYAMAN BELEDİYESİ: BELEDİYEMİZİN HAZIRLADIĞI PROJE AB’DEN DESTEK GÖRDÜ

   Belediyemizin Adıyaman’da insan ticareti ve emek sömürüsüne maruz kalan, cadde ve sokaklarda dilendirilen, satış yaptırılan çocuk ve kadınların korunması amacı ile hazırlamış olduğu halka yönelik farkındalık çalışmaları içeren proje, Avrupa Konseyi ve AB tarafından desteklenmeye uygun görülerek, açılış öncesi paydaş kurumlara tanıtıldı

ADIYAMAN BELEDİYESİ: BELEDİYEMİZİN HAZIRLADIĞI PROJE AB’DEN DESTEK GÖRDÜ

   Belediyemizin Adıyaman’da insan ticareti ve emek sömürüsüne maruz kalan, cadde ve sokaklarda dilendirilen, satış yaptırılan çocuk ve kadınların korunması amacı ile hazırlamış olduğu halka yönelik farkındalık çalışmaları içeren proje, Avrupa Konseyi ve AB tarafından desteklenmeye uygun görülerek, açılış öncesi paydaş kurumlara tanıtıldı.

   Şehrin temel sorunlarının yanı sıra sosyal ve kültürel konularda da ciddi çalışmalara imza atan Belediyemiz, son yıllarda kentin en büyük problemlerinden biri haline gelen cadde ve sokaklarda dilendirilen, satış yaptırılan çocuk ve kadınlara yönelik insan ticareti ve iş sömürüsüne karşı halkı bilinçlendirmek amacıyla hazırladığı hazırladığı proje Avrupa Konseyi ve Avrupa Birliği (AB) tarafından hibe desteği aldı.

   Avrupa Konseyi ve AB’nin ‘Türkiye’de Çocuk Ticareti ve/veya Emek Sömürüsü Amacıyla İnsan Ticareti Konusunda Farkındalık Yaratma’ çalışması kapsamında hazırladığı proje ile hibe desteği almaya hak kazanan 5 belediyeden birisi olan Belediyemiz, 24 bin 800 Euro destekli projenin çalışmalarına başladı.

   Projenin ilk toplantısı Belediyemiz ev sahipliğinde gerçekleştirildi. Belediye Başkan Yardımcımız Ramazan Oruç başkanlığında gerçekleştirilen toplantıya, Proje Koordinatörlüğünü yürüten İnsan Kaynakları ve Eğitim Müdürümüz Aysun Hallaç, Proje Sorumluluğunu yürüten Kültür ve Sosyal İşler Müdürümüz Mehmet Hasan Bereket ile projenin paydaşları olan Adıyaman İl Milli Eğitim Müdürlüğü, Adıyaman Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Müdürlüğü, Adıyaman İl Göç İdaresi Müdürlüğü, Adıyaman İl Müftülüğü ve Adıyaman İl Emniyet Müdürlüğü’nden sorumlular katıldı.

   Toplantı sonunda proje hakkında kısa bir bilgi veren yetkililerimiz, “Eylül ayında startını vermeyi planladığımız projemiz 6 ay sürecek. Bu süreçte, ilimizde emek sömürüsü yolu ile çocuk ticareti ve insan ticareti konusunda farkındalığın artırılması, dilenciliğin ve insan ticaretinin önlenmesi amacıyla çeşitli çalışmalar yapılacak. Proje amacı, Adıyaman’da yaşayan halkın insan ticareti ve emek sömürüsü hakkında bilinçlendirilmesi, insanların yardım alabilecekleri ve daha ileri eğitim fırsatlarını bulabilecekleri bir alanın oluşturulmasıdır. Ayrıca faaliyetler içerisinde; bilinçlendirme kampanyaları için Yerel Halk ve Mültecilerden gönüllü gençlerle bir ekip oluşturmak, proje yürütme ofisini kurmak, sosyal medya hesaplarını oluşturmak , broşür, reklam panoları, seminerler düzenlemek, camiiler, okullar, iş yerleri, kamu kurumlarında bilinçlendirme çalışmaları yürütmek ve hane ziyaretleri yapmak bulunmakta. Yine proje kapsamında okullarda resim, grafik ve kısa film yarışmaları düzenleyerek farkındalık çalışmalarını daha geniş alanlara yaymayı amaçlıyoruz” diye konuştu.