Ekonomi
Giriş Tarihi : 13-09-2021 19:46   Güncelleme : 13-09-2021 19:46

Adıyaman Badem Zirvesi Karakuş Tümülüsü’nde Gerçekleştirildi

​Türkiye’nin iklim ve zengin toprak yapısı itibariyle badem üretimine en uygun il olan Badem Diyarı Adıyaman’da Karakuş Tarihi Ören Yerinde “Badem Zirvesi” düzenlendi

Adıyaman Badem Zirvesi Karakuş Tümülüsü’nde Gerçekleştirildi

​Türkiye’nin iklim ve zengin toprak yapısı itibariyle badem üretimine en uygun il olan Badem Diyarı Adıyaman’da Karakuş Tarihi Ören Yerinde “Badem Zirvesi” düzenlendi.

İpekyolu Kalkınma Ajansı’nın Koordinesinde, Adıyaman Valiliği, Adıyaman Belediyesi, Adıyaman Üniversitesi, Adıyaman Ticaret ve Sanayi Odası ile Tarım Kredi Birlik A.Ş.’nin desteklediği ve İl Tarım ve Orman Müdürümüz Nurettin KIYAS’ın panel moderatörlüğünü yaptığı Adıyaman Badem Zirvesine konuşmacı olarak katılan Dr. Ender Saraç; Bademin insan sağlığı üzerindeki olumlu etkileriyle ilgili bir sunum yaptı.

Karakuş Tarihi Ören Yerinde düzenlenen zirveye Adıyaman Valisi Mahmut Çuhadar, AK Parti Merkez Disiplin Kurulu Başkanı ve Adıyaman Milletvekili Ahmet Aydın, Milletvekili Abdurrahman Tutdere, Belediye Başkan Yardımcısı Ramazan Oruç, Kâhta Kaymakamı Selami Korkutata, Adıyaman Üniversitesi Ziraat Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Zeynal Tümsavaş, İKA Genel Sekreteri Burhan Akyılmaz, kamu kurum ve kuruluşlarının amirleri, STK ve tarım sektörü temsilcileri ile çiftçiler katıldı.

Zirvede konuşan Adıyaman Valisi Mahmut Çuhadar ise, tarımın sosyal ve ekonomik hayatta bir ülkenin bağışıklık sistemi olduğunu belirterek şunları söyledi; “İlimiz ekonomisinin büyük bir bölümü tarıma dayalı sanayiye dayanmaktadır. İlimiz geniş ve verimli tarım arazilerine sahiptir. İklimin elverişli olması dolayısıyla birçok ürün yetiştiriciliğine müsaittir. Bunların başında da badem gelmektedir. İlimiz tarımında gelecek vaat eden bademle ilgili hedeflerimiz ve ideallerimiz bulunmaktadır. Bugüne kadar üreticiye verdiğimiz desteklerle il genelinde 90 bin dekarın üzerine ulaşan ekili alanı ile Türkiye’de ilk sıralarda yer alan Adıyaman’da badem üretimimizi her geçen yıl biraz daha artırarak ilimizi Badem Diyarı yapmakta kararlıyız. Dikili alanlarımızı son 5-6 yılda yaklaşık 3 katına çıkardık. İnşallah bunu Cumhuriyetimizin kuruluşunun 100. Yılı olan 2023’te 100 bin dekara çıkarmayı hedefliyoruz. Kentimizin sosyo-ekonomik yapısına ciddi katkılar sağlayan ve Türkiye’nin badem üretim ihtiyacının çok önemli bir bölümünü karşılayan Adıyaman’da İVA verilerine göre 2021 yılında 30 bin ton badem üretimi beklenmektedir. 100 bin dekara ulaştırmayı hedeflediğimiz badem üretiminde yeni tesis edilecek olan bahçelerin verime geçmesi ile 50-60 bin tonu geçecek bir üretim ile ülkemizin badem ithalatına olan ihtiyacını önlemede büyük katkı sağlayacaktır. Hatta ihracat yapar hale gelmiş olacağız. Bugün Karakuş Tarihi Ören yerinde gerçekleştireceğimiz zirveyle birlikte aynı zamanda badem hasadını da başlatıyoruz. Hasadın hayırlı ve uğurlu olmasını diliyor,  çiftçilerimize bol ve bereketli kazançlar diliyorum” dedi.  

Zirve sonrası  Vali Mahmut Çuhadar ve beraberindeki heyet, ekili alanı ile Türkiye’de ilk sıralarda yer alarak badem üretimini her geçen gün artıran Adıyaman’da Kâhta İlçesine bağlı Arılı Köyünde badem hasadına katıldı.