Ekonomi
Giriş Tarihi : 18-11-2021 16:26   Güncelleme : 18-11-2021 16:26

25.000 adet Ceviz Fidanı Dağıtıldı

25.000 adet Ceviz Fidanı Dağıtıldı

25.000 adet Ceviz Fidanı Dağıtıldı

​Son yıllarda alternatif ürünlere yönelerek üretim deseninde büyük değişimlere giden Adıyaman’da çiftçilere “Meyveciliği Geliştirme Projesi” kapsamında 25 bin adet ceviz fidanı dağıtıldı.

Adıyaman Merkez ve ilçelerdeki arazileri katma değeri yüksek tarım ürünleriyle buluşturmayı hedefleyen Tarım ve Orman İl Müdürlüğü, çiftçilerin birim alandan en yüksek geliri elde edebilmesi ve onları katma değeri yüksek ürünlere yönlendirmek amacıyla, İl Özel İdaresinin desteği ile il merkezinde 10 bin, Sincikli çiftçilere de 15 bin olmak üzere toplam 25 bin adet ceviz fidanı dağıttı.

Ceviz fidanı dağıtım törenine Vali Mahmut Çuhadar, Vali Yardımcıları İhsan Maskar ve Mehmet Yasin Erkan, Tarım ve Orman İl Müdürü Nurettin Kıyas, İl Müdür Yardımcısı Nihat Yılmaz, Ziraat Odası Başkanı Salih Şahan ve çiftçiler katıldı.

Ekonomisinin büyük bir bölümü tarıma dayanan Adıyaman’da çiftçilerin alternatif ürünlere ve meyveciliğe olan ilgisinin her geçen gün artığını belirten Vali Mahmut Çuhadar, “Çiftçilerimizin gelirini artırmak ve kırsal alanda yaşam standardını yükseltmek amacıyla Valiliğimizce meyvecilik faaliyetlerinin geliştirilmesi ve çeşitlendirilmesi projesi kapsamında, bugün çiftçilerimize toplamda 25 bin adet ceviz fidanı dağıtacağız.

Bu fidanların 10 bin adedi il merkezine, 15 bin adedi de Sincikli çiftçilerimize dağıtılacaktır. İl Özel İdaremiz bir taraftan köylerimizin altyapılarını daha modern hale getirmek için yoğun gayret sarf ederken, bir taraftan da köyde yaşayan vatandaşlarımızın yaşam şartlarını kolaylaştırmak ve gelirini artırmak için meyve fidanı desteğinde bulunuyor. İlimizde tarım ve hayvancılığın gelişmesi ve kırsaldaki vatandaşlarımızın refah seviyesinin yükseltilmesi için çiftçilerimizi her daim desteklemeye devam edeceğiz” diye konuştu.

Çiftçiler ise yapılan desteklerden duydukları memnuniyeti dile getirerek, bu destekler ile üretimlerinde verim artışı olmasını beklediklerini ifade etti.